FAQ (často kladené otázky)

  • Kdy budu mít výsledky vyšetření? 

    • Ihned po měření v magnetické rezonanci od nás jako poděkování za účast ve studii můžete dostat CD, kde budou vypálené anatomické snímky měřené oblasti (obvykle mozek). V klidu doma si je pak můžete prohlédnout, případně předat Vašemu lékaři. Jiné konkrétní výsledky z měření od nás jednotlivci nedostávají. Studie jsou obvykle navrženy tak, že je nejdříve nutné naměřit předem stanovený počet dobrovolníků a až poté se data začínají hromadně zpracovávat. 
  • ​Kdy vyjde obdobný článek/studie, které jsem se zúčastnil? 

    • Od návštěvy prvního dobrovolníka po článek obvykle může uběhnout i několik let. Je třeba naměřit data od předem stanoveného počtu dobrovolníků, dále data zpracovat a výsledky popsat ve článku. Ten teprve může být uveřejněn, což je celé poměrně zdlouhavý proces. I tak doporučujeme sledovat naše stránky, kde odkazujeme na publikace, které vyšly v návaznosti na naši laboratoř: https://mafil.ceitec.cz/ --- karta projekty a publikace.
  • Proč dělá magnetická rezonance takový hluk? Nejde to vypnout? 

    • Silný hluk, který stroj vytváří během měření, nelze bohužel nijak odstranit. Je to součást principu fungování magnetické rezonance. Hluk vzniká při přepínání gradientních cívek ve stroji. Před měřením každý dobrovolník dostane špunty do uší (případně speciální sluchátka), aby samotné měření bylo co nejvíce komfortní a nedošlo k poškození sluchu.


Jak si můžete vytisknout model vlastního mozku na 3D tiskárně

Než se pustíte do samotného tisku, budete potřebovat následující:  

  1. Data z magnetické rezonance vašeho mozku (T1 sken, ale možná i T2). Soubory by měly být ve formátu NIFTI (.nii nebo .nii.gz) nebo DICOM (.dcm nebo bez přípony). Pokud Vám nemocnice či jiné pracoviště poskytne pouze soubory PNG, ty bohužel pro 3D tisk nelze zpracovat.  
  2. FreeSurfer: Máme odzkoušenou verzi 5.3.0 (ale pravděpodobně budou fungovat i novější verze) programu běžící ve Virtualboxu pod operačním systémem Windows. Pokud používáte Mac/Linux, pak musíte naintalovat verzi pro tyto operační systémy. 
  3. MeshLab: Pro zpracování a vylepšení sítě (povrchu).  
  4. 3D tiskárna  

Samotný postup zpracování (který také využíváme), je uvedený zde.


Jak si prohlédnou data, která jste obdržel/a

Data naměřená magnetickou rezonancí bývají zpravidla uložena ve standardním formátu pro zobrazování klinických dat – DICOM. Na každém CD, které předáváme dobrovolníkům, je s daty přiložený i prohlížeč dat. Pokud budete chtít využít jiný prohlížeč, můžete vybrat z široké škály bezplatných prohlížečů jako např. MRIcro, MicroDicom, aj.